Remiss Skickades

SVPMs svar på promemorian Nya regler för att främja central clearing av OTC-derivat i EU

Svensk Värdepappersmarknad (SVPM) har svarat på Finansdepartementets promemoria Nya regler för att främja central clearing av OTC-derivat i EU.

I promemorian föreslås lagändringar med anledning av ändringar i förordningen om OTC-derivat, centrala motparter och transaktionsregister (”EMIR”) och vissa kompletterande ändringar i några EU-direktiv.

SVPM har inga invändningar mot de föreslagna lagändringarna, men anser att de brister som funnits och fortfarande finns, i såväl EU:s lagstiftnings­process som i myndigheternas kommunikation avseende EMIR 3 och anknytande nivå 2- och 3-reglering, bör beaktas när Finansinspektionen utövar tillsyn över de nya och ändrade reglerna.

I vårt yttrande beskriver vi hur lagstiftningsprocessen för EMIR 3, med tillhörande nivå 2-reglering, har sett och fortfarande ser ut från SVPM:s medlemmars perspektiv, i syfte att illustrera svårigheten för de som omfattas av kraven att veta vad de förväntas göra för att efterleva kraven och hinna få nya rutiner och systemstöd på plats i tid.

SVPM uppmanar regeringen att verka för att det i tillämpningsbestämmelserna i ny och reviderad EU-reglering på nivå 1 tas höjd för det arbete och den tid som behövs för sådan kompletterande nivå 2- och nivå 3-reglering som ESMA eller andra EU-myndigheter ges mandat för. Lagstiftaren bör ge myndigheterna en realistisk chans att färdigställa och anta kompletterande nivå 2-reglering innan nivå 1-bestämmelserna ska börja tillämpas, och se till att marknadsaktörerna får tillräckligt med tid från dess att hela lagstiftnings­paketet (nivå 1- och nivå 2-regleringen) finns på plats till dess att reglerna ska börja tillämpas. SVPM vill också uppmana regeringen och Finansinspektionen att, via sina respektive kanaler, verka för att riktlinjer och annan kommunikation från kommissionen och ESMA publiceras och aviseras på ett öppet sätt som gör att alla marknadsaktörer som påverkas enkelt kan ta del av kommunikationen.    

Läs hela vårt svar på promemorian Nya regler för att främja central clearing av OTC-derivat i EU – oktober 2025